Blog Břitevníka

Břiva jako dárek?

  DOTAZ: "Dobrý den,    ráda bych u vás tátovi koupila břitvu. Bohužel vůbec nevím jakou. Mně se vzhledově líbila například  Břitva 6/8 Gold Dollar W51. Otec se břitvou neholí, ale po přeměně v Barber shopu už si koupil nový strojek a štve ho, že si tak pěkně nezarovná tváře.    Bylo by možné mu u vás koupit Poukaz a on by si pak sám vybral popřípadě doplatil?    Děkuji,    Veronika"     ODPOVĚĎ:   Dobrý den, paní Veroniko,   v barber shopu neholí břitvou, nýbrž šavetou. To je takový nádstavec ve tvaru b...

Já a Břitva (Happyend)

  „Ženy to zajisté nemají vždy lehké.

   My, muži, se ale musíme holit.“

(Kurt Tucholský, německý spisovatel a novinář 1890 – 1935).

 

Vzpomínám si živě na své dětství. Je mi pět let. Neděle. Z kuchyně voní připravovaný oběd. Děda vstane ze židle a jde do koupelny. Coby dítě zvídavé cupitám za ním. Děd otevře nástěnné zrcadlo, vytáhne štětku a dvě krabičky. Mýdlo a holící strojek. Následuje obřad, na kterém jsem mohl oči nechat, stejně, jako stokrát potom.

Děda si pouští teplou vodu, kápne jí trochu do dózy s mýdlem a pečlivě si umyje tvář. Vezme holící štětku, rozmydlí v oné dózičce vodu s mýdlem a začne si tvář krouživými pohyby pečlivě mydlit. Nekonečně...

Móda holení Břitvou ožívá

Jiskry létají, jak jeden z dělníků brousí ostří břitvy, která je specialitou firmy Dovo. Pro tento podnik a jeho konkurenty sídlící v Mekce německého nožířství Solingenu je nová móda holení po staru velkým přínosem. 

Oživení tradičního řemesla

„U nás se největší část produkce realizuje ručně,“ prohlašuje hrdě Ulrich Wiethoff, ředitel podniku Dovo, když prochází jednotlivými dílnami, v nichž je patrný horlivý pracovní ruch. Tento malý podnik se 70 zaměstnanci, který od roku 1906 působí v západoněmeckém Solingenu, vyrábí širokou škálu kosmetických pomůcek z oceli a patří mezi přední světové producenty břitev.

Historie holení

Těžko najdeme jinou výhradně mužskou činnost, než je holení vousů. Již po tisíce let svádějí muži se svými vousy nekonečný boj. Úprava vousů sahá do hluboké historie, podle dochovaných jeskynních maleb se již člověk v době kamenné pokoušel zkrotit svůj plnovous za pomoci lastur.

 

Začalo to pazourkem v pravěku

Jedním z prvních holicích nástrojů byla čepelka z pazourku datovaná cca 30.000 př. n. l. Účelem zřejmě nebyla ani tak snaha zalíbit se, ale spíše rituální úkony k uctění nadpřirozených sil. Dalším vývojovým stupněm nástrojů pro holení byly zřejmě dvě lastury, které fungovaly jako pinzeta, případně se používala voda a ostrá hrana mušle nebo pazourku.

 

A jak se holím Břitvou já?

Na stůl proti oknu (kvůli kvalitnímu dennímu světlu) si připravím k ruce přenosné zvětšovací zrcadlo, toaletní papír, ručníky, větší misku, dvě menší misky s vlažnou vodou, termosku na čaj s vařící vodou, šlehací misku na mýdlo, štětku Jezevčici, mýdlo Barbus, Alpu, Aviril olej, kamenec, obtahovací řemen, Břitvy a konzervační olej. Kápnu vlažnou vodu na mýdlo Barbus v originální dóze, anebo prstem z ní uloupnu kousek mýdla a položím do holící misky s troškou vody. V koupelně si umyju tvář mýdlem a teplou vodou. Sedíce u stolu tvář desinfikuji Alpou. Jezevčicí naberu změklé mýdlo Barbus ...

5 položek celkem
Zpět do obchodu