Břiva jako dárek?

dárek

 

DOTAZ:

Dobrý den, 

 
ráda bych u vás tátovi koupila břitvu. Bohužel vůbec nevím jakou. Mně se vzhledově líbila například  Břitva 6/8 Gold Dollar W51. Otec se břitvou neholí, ale po přeměně v Barber shopu už si koupil nový strojek a štve ho, že si tak pěkně nezarovná tváře. 
 
Bylo by možné mu u vás koupit Poukaz a on by si pak sám vybral popřípadě doplatil? 
 
Děkuji, 
 
Veronika
 
 
ODPOVĚĎ:
 
Dobrý den, paní Veroniko,
 
v barber shopu neholí břitvou, nýbrž šavetou. To je takový nádstavec ve tvaru břitvy, do kterého se vloží napůl zlomená žiletka a po použití se vyhodí. Jednoduché.
 
Holení břitvou oproti tomu není až tak primitívní záležitost v tom smyslu, že koupíte břitvu a je vystaráno. Nechci Vás zklamat, ale je to malinko složitější. Pro základní představu se podívejte, prosím, sem: https://www.ostrebritvy.cz/set-pro-zacinajici-britevniky/O břitvu se také musí břitevník starat: https://www.ostrebritvy.cz/poradna/spravna-pece-o-britvu/
 
Věřím, že táta speciální kosmetiku nepotřebuje, ale jestli používá pěnu ve spreji namísto holícího mýdla, není to na břitvu, jestli nepoužívá holící štětku, není to na břitvu a jestli nemá řemen, neudrží břitvu ostrou. Oholí se dvakrát, možná třikrát a tím ostrost břitvy končí, podívejte se na toto: https://www.ostrebritvy.cz/obtahovaci-remeny/  a toto: https://www.ostrebritvy.cz/poradna/jak-obtahovat-britvu-na-remeni/. .
 
Navíc jste si vybrala polodutou břitvu, která  je na první holení normálních vousů dostačující, i když Vašemu otci by na první holení slušela daleko víc břitva čtvrtdutá až klínová, na druhé polodutá a na finální holení dohladka břitva dutá. Polodutou se oholí každý, ale nikdy ne dohladka. Podívejte se sem, prosím: https://www.ostrebritvy.cz/poradna/vyber-britvy/ a jak se holím já:  https://www.ostrebritvy.cz/blog-britevnika/tak-se-holim-britvou-ja/ .
 
Holení břitvou není nic náročného, ale zase až tak jednoduchá a bezduchá činnost, jak si kde kdo myslí, to přece jenom není. Proto také byly v minulosti oficíny a v nich holiči, kteří to uměli a jejich učni se to od nich roky učili. Tato holičství začínala mizet poté, co ve třicátých letech minulého století King Camp Gillette zdokonalil žiletky a chlapi se tak mohli začít holit sami.
 
Takže bych nedoporučoval pro tátu dárek pouze v podobě kvalitní břitvy, počáteční radost by vystřídalo zklamání, které by potom mohlo přijít. Podívejte se na výše uvedené stránky spolu a pak se rozhodněte zda do toho jít a třeba se mě znovu zeptejte, rád poradím, vysvětlím. Nepočítejte ovšem s tím, že si na pořízení břitvy pro holení "nafurt" vystačíte s tisícikorunou, spíše počítejte s částkou třikrát až pětkrát vyšší.
 
Uvědomuji si, že tímto přístupem možná přicházím o zákazníka, ale nechci být nefér. Je mi daleko příjemnější, když se ke mně břitevníci vrací ať už pro radu, anebo s tupou břitvou k nabroušení. Holit se břitvou také vyžaduje kdejakou finesu a kolikrát si s muži koresponduji i půl roku.
.
Co se týče poukazů: na nějaké poukazy nehraji, jsou to zbytečné náklady, které by se nakonec stejně musely promítnou v cenách; když složíte zálohu, odečtu ji kupujícímu z celkové ceny, v tom problém nevidím.
 
Předesílám, že holení břitvou bývá pro skutečné břitevníky - na rozdíl například od manželství - rozhodnutí na zbytek života. Kdo se naučí holit se ostrou břitvou, necukne. Cena výbavy tomu ovšem odpovídá. 
 
Kdo se totiž oholí tupou břitvou, dořezaný, bolavý a zklamaný břitvu po prvním holení složí do zrcadla v koupelně a za dva roky ji rezavou vyhodí.
 
A to je věčná škoda!
 
 
Břitevník Josef
 
PS   Veronika se už neozvala.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení