A jak se holím Břitvou já?

Na stůl proti oknu (kvůli kvalitnímu dennímu světlu) si připravím k ruce přenosné zvětšovací zrcadlo, toaletní papír, ručníky, větší misku, dvě menší misky s vlažnou vodou, termosku na čaj s vařící vodou, šlehací misku na mýdlo, štětku Jezevčici, mýdlo Barbus, Alpu, Aviril olej, kamenec, obtahovací řemen, Břitvy a konzervační olej.

  1. Kápnu vlažnou vodu na mýdlo Barbus v originální dóze, anebo prstem z ní uloupnu kousek mýdla a položím do holící misky s troškou vody.
  2. V koupelně si umyju tvář mýdlem a teplou vodou.
  3. Sedíce u stolu tvář desinfikuji Alpou.
  4. Jezevčicí naberu změklé mýdlo Barbus a v trošce vody v holící misce mýdlo rozšlehám. Poctivě si namydlím to, co potřebuji.
  5. Toaletním papírem zbavím připravené Břitvy - obvykle jedné klínové, jedné poloduté a tři dutých - konzervačního oleje a obtáhnu je na řemeni.
  6. Vařící vodou (cca 3 dcl) uprostřed namočím ve větší misce třikrát podélně přeložený ručník a oba jeho konce složím v misce.
  7. Přemydlím se jezevčicí a klínovou, čtvrtdutou, minimálně však polodutou Břitvou se oholím po směru růstu vousů tak, že položím celou plochou břitvu na tvář a potom zkusmo zvedám hřbet a zároveň táhnu břitvou, když začne brát, je to tak, jak to má být, nikdy nestavím břitvu k tváři kolmo, protože vím, že tak nejsnáze strhnu ostří břitu; pěnu s oholenými vousy prostředníkem levé ruky stírám z Břitvy do jedné z misek s vlažnou vodou. Důležité je při prvním holení vousy holit za každou cenu po směru růstu vousů, i když třeba pro místa pod bradou či na krku to může znamenat změnu směru tahu Břitvy. Takto lze zamezit zbytečném podráždění pokožky, či dokonce předejít zranění.
  8. Avirilem si naolejuji tvář, olej důkladně vmasíruju.
  9. Rozdělám ručník, provětrám ho a znovu třikrát přeložím a když je horký tak, že to snesu,  ručník přiložím pod bradu, omotám přes tváře kolem hlavy a v týle ručníku okraje přes sebe založím, aby sám držel.
  10. Prošlehám pěnu v misce.
  11. Po cca 3 minutách napařování tváře ručník sundám a znovu tvář namydlím.
  12. Ostrou - nejlépe dutou Břitvou se oholím včetně horního rtu po směru růstu vousů, namydlím znovu a holím proti směru růstu vousů a dál holím dle potřeby - tato fáze je velice individuální dle toho, jak komu rostou vousy. Nejhorší místa pro hladké oholení bývají zpravidla pod bradou na krku.Tato místa bývá účelné holit opačnou rukou, tj. levou stranu holit pravou rukou a pravou stranu rukou levou, ale nutné to není. Pokud už je mýdla v holící misce málo, vyšlehám z Barbusu další pěnu, vlažnou vodu mám připravenou v druhé menší misce.
  13. Jakmile už jsem po hmatu na tváři „hladký“, mokrým ručníkem utřu zbytek pěny, studenou vodou si umyju tvář, následně namočím kamenec vodou a pečlivě jím celou tvář vyhladím.
  14. Pakliže to vyžadují okolnosti a je nutné, abych voněl, nepoužívám kamenec, ale vodu po holení.
  15. Toaletním papírem vyčistím Břitvy; nekoupu je nikdy ve vodě, nesuším ani nečistím prostor mezi střenkami, protože tento prostor mojí břitvy s vodou nikdy do kontaktu nepřijde. Po vytření čepele do sucha a desetiminutovým schnutím Břitvy na vzduchu pouze nakonzervuji olejem čepel i střenky a uložím do ušitého pouzdra kličkou dolů, abych věděl, kterou břitvou se nemám holit příště.

Hotovo, trvá to dvacet pět minut, když si holím jenom tvář, minut padesát, když si holím i hlavu. Poměrně dlouhá doba, řeknete, ale mně to vůbec nevadí, jsem hladce oholen, jak se mi to trojbřitem nepovede a navíc nemám tvář tak podrážděnou, jako když se holím škrabkou; celý rituál si k tomu neuvěřitelně užívám...

Takto se holím Břitvou já, ale každému může vyhovovat něco jiného, to jistě. Co ale máme bez jakýchkoliv diskuzí společné?:

"Když se muž při holení pořeže, vždycky nadává rodnou řečí!"

 

Zpět do obchodu