Výběr břitvy

Jakou břitvu si vybrat napadne jistě každého břitevníka, který váhá a rozhoduje se. Kritérií pro výběr je celá řada a je také dobré vědět, jak otestovat ostrost břitvy.

Nejdůležitější pro výběr břitvy jsou tyto faktory: kvalita a tvrdost použité oceli, která rozhoduje o možné míře nabroušení, hloubka výbrusu čepele pro různé typy a tvrdost vousů, velikost čepele podle zkušeností s používáním břitvy a stylu holení, tvar hlavy čepele a materiál střenek je spíše už otázkou vkusu každého břitevníka...

Nejostřejší břitvy jsou z tvrdé uhlíkové oceli

Břitvy se v základě dělí na uhlíkové a nerezové. Nerezové snesou mírné zanedbání, není možné je však naostřit tak kvalitně, jako uhlíkové. Nejlépe jdou nabrousit břitvy s tvrdostí oceli čepele nad 60 HRC.

Dělení břitev podle výbrusu čepele

  • duté
  • poloduté
  • čtvrduté
  • klínové

Dutá břitva bezproblémově oholí měkké, krátké vousy, při delším porostu se ale ráda zohýbá a zařezává se, Břitevník zbytečně krvácí. S úspěchem ji lze použít jako břitvu "finišer" už jinou břitvou oholených míst, který oholí vše dohladka. Klínová břitva je určena pro tu nejhorší práci. Na vousy drátěné a tvrdé tak, že škubou i límce u košil a dlouhé či tvrdé vlasy. Poloduté a čtvrtduté břitvy jsou varianty mezi tím.

Volba velikosti čepele břitvy je spíše instinktivní záležitost

Někdo nástrojem rád šermuje, jiný má raději pomalé, pečlivé tahy.

Břitva 2/8 je vhodná k vytváření a udržování kontur, 3/8 a 4/8 se používají na doholení velkou břitvou špatně dostupných míst, konkrétně třeba špičky brady. Tyto Břitvy se Břitevník musí naučit vést, jsou užší a tudíž i mírně špatné postavení úhlu sklonu břitvy k tváři působí zbytečné podráždění a někdy se i břitva ráda „zakousne“.

Obecně lze říci, že 5/8 je univerzální velikost. 6/8 je oblíbenou břitvou pro frajery, kteří se již nějaký pátek břitvou holí.
7/8 a 8/8 jsou už macci pro velké kluky. Tam není kam spěchat, chce to pevnou ruku, klid a čas. Břitva si na tvář sedne sama. Je velká a také těžká.

Musíte to zkusit

Jak s oblibou říká Břitevník PetrS: „Dokud máš pevnou ruku, břitvy ani života se nemusíš bát!“

Věřte, je to tak. Co komu bude, či nebude vyhovovat, není snadné říci. Musíte to zkusit.

Jak poznáte, že je břitva správně ostrá?

Správně nabroušená břitva pro dokonalé oholení musí umět krájet vlas!