Břitva jako dárek

DOTAZ:

Dobrý den, 

 
ráda bych u vás tátovi koupila břitvu. Bohužel vůbec nevím jakou. Mně se vzhledově líbila například  Břitva 6/8 Gold Dollar W51. Otec se břitvou neholí, ale po přeměně v Barber shopu už si koupil nový strojek a štve ho, že si tak pěkně nezarovná tváře. 
 
Bylo by možné mu u vás koupit Poukaz a on by si pak sám vybral popřípadě doplatil? 
 
Děkuji, 
 
Veronika
 
 
ODPOVĚĎ:
 
Dobrý den, paní Veroniko,
 
v barber shopu neholí břitvou, nýbrž šavetou. To je takový nádstavec ve tvaru břitvy, do kterého se vloží napůl zlomená žiletka a po použití se vyhodí. Holení břitvou oproti tomu není až tak jednoduchá záležitost, v tom smyslu, že koupíte břitvu a je vystaráno. Musím Vás trošku zklamat, podívejte se, prosím, sem: https://www.ostrebritvy.cz/britevnicky-set-zacinam/.   O břitvu se také musí břitevník starat: https://www.ostrebritvy.cz/poradna/spravna-pece-o-britvu/
 
Věřím, že táta ¨speciální kosmetiku nepotřebuje, ale jestli používá pěnu ve spreji namísto holícího mýdla, není to na břitvu, jestli nepoužívá holící štětku, není to na břitvu, jestli nemá řemen, neudrží břitvu ostrou. Oholí se dvakrát, možná třikrát a tím ostrost břitvy končí, podívejte se na toto: https://www.ostrebritvy.cz/obtahovaci-remeny/  a toto:   https://www.ostrebritvy.cz/poradna/jak-obtahovat-britvu-na-remeni/. .
 
Navíc jste si vybrala polodutou břitvu, která  je na první holení normálních vousů dostačující, i když Vašemu otci by na první holení slušela daleko víc břitva čtvrtdutá až klínová, na druhé polodutá a na finální holení do hladka břitva dutá. Polodutou se oholí každý, ale nikdy ne do hladka. Podívejte se sem, prosím: https://www.ostrebritvy.cz/poradna/vyber-britvy/ a jak se holím já:  https://www.ostrebritvy.cz/blog-britevnika/tak-se-holim-britvou-ja/ .
 
Je to trošku složitější, než si kde kdo myslí, proto byli v minulosti holiči, kteří to uměli a jejich učni se to od nich roky učili. Tito začínali mizet poté, co ve třicátých letech minulého století King Camp Gillettel zdokonalil žiletky a chlapi se tak mohli začít holit sami.
 
Takže bych nedoporučoval pro tátu překvapení, o to větší zklamání by to mohlo přijít, ale podívejte se na výše uvedené stránky spolu a pak se rozhodněte zda do toho jít a třeba se mě znovu zeptejte, rád poradím, vysvětlím. Nepočítejte ovšem s tím, že si na pořízení břitvy pro holení "nafurt" vystačíte s tisícikorunou, spíše počítejte s částkou pětkrát až desetkrát vyšší.
 
Uvědomuji si, že tímto přístupem možná přicházím o obchod, ale nechci být nefér a nepotřebuji vydělat za každou cenu. Je mi daleko příjemnější, když se ke mně břitevníci vrací ať už pro radu, anebo s tupou břitvou k nabroušení a časem se vytvoří jakýsi důvěrný vztah, holit se břitvou totiž vyžaduje kdejakou finesu a kolikrát si s muži koresponduji i půl roku.
Každopádně můžete také nakoupit břitvy jinde, ale břitvy zkontrolované a ostré kromě tohoto webu nikdo na našem trhu neprodává.
 
Co se týče poukazů: na nějaké poukazy nehraji, jsou to zbytečné náklady, které by se musely promítnou v cenách; když složíte zálohu, odečtu ji kupijícímu z celkové ceny.
 
Předesílám, že holení břitvou bývá pro skutečné břitevníky - na rozdíl například od sňatku - rozhodnutí na zbytek života. Kdo se naučí holit se ostrou břitvou, necukne. Cena výbavy tomu ovšem odpovídá.
 
Kdo se totiž oholí tupou břitvou, zklamaný, dořezaný a bolavý břitvu po prvním holení složí do zrcadla v koupelně a za dva roky ji rezavou vyhodí.
 
 
Josef